Správná potrava

Vhodné krmivo je důležité

           Obchodníci nabízejí množství rozličných značek a složení krmiv. Krmivo obsahuje různé druhy semínek, obilovin, někdy i oříšky, sušené ovoce, sušené papričky a minerály. Dobře vyvážená strava je velmi důležitá, proto příliš nešetřete a vyberte raději známější a osvědčenou, než neznámou a levnou značku. Papoušci mají také vlastní vytříbený vkus, co se krmiva týče. Pokud byste žaka nechali vybrat, jedl by to, co mu chutná nejvíce, což ovšem nemusí být to nejzdravější. Papouškům například velice chutnají slunečnicová semínka, která jsou vysoce kalorická. Obsahují totiž příliš mnoho tuků. Krmivům, která obsahují velké množství slunečnicových semínek, se proto raději vyhněte. Krmivo uchovávejte na tmavém, suchém místě. Kupujte spíše častěji malé balení než jednou za pár měsíců velké. Po jeho otevření se totiž snižuje obsah vitamínů ve výrobku. Krmivo si předtím, než jej koupíte, důkladně prohlédněte. Někdy může být staršího data a mezi semínky jsou vidět lepivé nitky. To ukazuje na přítomnost hmyzu v krmivu! Dobré krmivo také čerstvě voní, nesmí být zatuchlé.

           Papoušek může každý den dostat zelené krmivo nebo ovoce. Nebudou mu chutnat všechny druhy a některé možná bude zcela odmítat. Pokuste se přesto druhy obměňovat. I když váš papoušek nemá rád například mandarinky, přesto mu je občas zkuste dávat. Ovoce máte často po ruce a zeleniny mu dávejte něco z vašeho jídla. Nejhodnotnější je zelenina syrová, ale vařená mu určitě bude chutnat také. Když papoušek čerstvé krmivo dojí, nezapomeňte odstranit všechny zbytky ovoce a zeleniny spadlé na dno klece, aby se následující den neživil tlejícími zbytky.

Další krmivo

           Kromě zeleného krmiva a ovoce může papoušek dostat další potraviny, například těstoviny (bez omáčky), brambory, rýži, chleba a vařené kuřecí maso, ale všeho s mírou. Vaječné krmivo se skládá převážně z živočišných bílkovin, které papoušek potřebuje v případě potřeby posílení organismu nebo když je papoušek v toku. Vaječné krmivo je velmi výživné, proto je podávejte s mírou a skutečně pouze tehdy, je-li to potřeba.

           Písek a grit musí mít papoušek vždy v kleci, aby si jich mohl podle potřeby zobnout. Když papoušek sežere semínka, dostanou se do tzv. svalnatého žaludku, kde jsou rozemleta, aby mohla být strávena. Písek tomuto procesu napomáhá. Smíšený grit obsahuje opraný a pražený ústřicový grit, dřevěné uhlí a ostrý písek. Je to velice užitečná směs.

           Granule jsou hotové krmivo, které obsahuje všechny látky potřebné pro papouška. Je na vás, zda papouškovi dáte semínka nebo granule. V USA se papoušky prakticky krmí vždy jen granulemi a ptáci tam dobře prospívají. V Evropě se názory různí, někteří chovatelé jsou pro a někteří proti výhradnému užívání granulí. Odpůrci nepovažují granule za plnohodnotné krmivo, připadá jim, že je to pro papouška jednotvárná strava. Výrobci se snaží tento nedostatek nahradit produkcí granulí různých barev a tvarů. Pokud papouška živíte pouze granulemi, můžete si být jisti, že dostává veškeré potřebné látky. Ze smíšeného krmiva si může vybírat a mohlo by se stát, že by mu chyběly některé živiny.

Příklady vhodné zeleniny a ovoce:

- meruňky (sušené nebo čerstvé)
- ananas
- (sladké) jablko
- banán
- datle
- hroznové víno
- kukuřičná klas čerstvý nebo mražený
- mandarinky
- papája
- hrušky
- máčené rozinky a korintky
- celer (malé kousky)
- měsíčky pomeranče
- rajčata
- fíky
- mrkev

Vhodné zelené krmivo:

- čerstvé travní semeno
- kokoška pastuší tobolka
- řeřicha potoční
- řebříček
- mléč zeliný
- pampeliška (úplně vše, listy, květ, kořen)
- rdesno červinec
- pupalka dvouletá
- ptačinec žabinec
- jitrocel

Příklady vhodných bobulovin:

- ostružiny
- maliny
- jeřabiny
- hloh
- šípky
- hlohyně šarlatová
- bezinky

Papouščí jídelníček

Denní jídelníček papouška by měl obsahovat:
- směs semen či zrn pro velké papoušky(nejlépe bez burských oříšků, kvůli plísni)
- různou zeleninu a ovoce
- písek a grit
- proso ( několikrát týdně)

- čerstvou vodu

Pozor na jedy!

Papouškovi šedému nikdy nedávejte avokádo, čokoládu, kávu a čaj. Zvlášť avokáda a čokoláda obsahují pro papouška jedovaté látky.

              


Vitamínová léčba s naklíčeným zrním
Pokud budete podávat vašemu papouškovi vždy jednou za čtyři až šest týdnů po dobu asi dvou týdnů denně naklíčená zrna, ušetříte za vitaminové preparáty.
Zkouška klíčivosti:
Když namočíme klíčivá zrna do vody, začnou v nich ihned chemické reakce, které vyvolávají klíčení. Při nich se uvolňují vitamíny, minerální látky i stopové prvky, které podporují klíčení. Pokud začne klíčit asi polovina semen a nezačne plesnivět, je krmení v pořádku.

Recept k naklíčení
- 1. Podle velikosti vašeho papouška dáte do misky jednu nebo dvě lžíce zrní. Zalijete vodou a necháte 24 hodin přiklopené.
- 2. Nabobtnalá semena nasypeme do sítka s jemnými oky a propláchneme vlažnou vodou. Propláchnutá semena vrátíme do misky a volně zakryjeme poklopem. Dalších 48 hodin necháme semena klíčit na světlém místě.
- 3. Jakmile se objeví první klíčky nebo tenké výhonky, můžete je nabídnout papouškovi jako čerstvé krmení. Před krmením propláchneme klíčky vlažnou vodou a dobře osušíme.
Upozornění:
Klíčky se rychle kazí. Proto, hlavně v létě, zbytky krmení do dvou hodin odstraníme a misku vyčistíme.

Správné podávání čerstvého krmení
Ovoce, zelenina a rostliny jsou nezbytnou složkou krmení papoušků. Ale ani velký papoušek neumí uchopit celé jablko a pak je spotřebovat. Jablko musí být nakrájeno na kousky, do správné "papouščí" velikosti.
Některé papoušky musíme naučit jíst ovoce a zeleninu malým trikem. Zavěste např. kousek paprikového lusku na silný krátký provázek na strom ke šplhání nebo do klece. Papoušek jej bude oklovávat a zachutná mu. Čerstvé rostliny, lupenovou zeleninu nebo byliny svažte do pugétu a připevněte dřevěným kolíčkem na prádlo na střechu klece.
Tip
Papoušek je zvědavý. Ochutnávejte v jeho přítomnosti se zřetelnou chutí ovoce či zeleninu. Možná, že se tím nechá nalákat a vezme si dosud neznámé čerstvé krmení.
Velcí papoušci si přidrží svoji potravu pevně nohou. Zeleninu i ovoce jim rozřezejte na kousky asi 2 x 2 cm. Nejlépe, když je položíte do malé misky nebo do košíčku. Malým papouškům, kteří si nepřidržují potravu nohou, ale používají jen zobák, upevníme ovoce či zeleninu mezi mřížky klece. Můžete je nahrubo nastrouhat, smíchat s nakrájeným salátem, salátovou zeleninou, hráškem a vypeckovaným ovocem a podat v ploché misce.

Vhodná semena a zrní pro papoušky:
Všechna semena můžeme ptákům nabízet jak dozrávající, tak zralá buď ve svazku rostlin, nebo v hroznech.
Velcí papoušci:
Slunečnicová semena, trochu semence, vlašské ořechy, lískové oříšky, dýňová semínka, pšenice, oves, různé druhy prosa, palice prosa, čerstvé dřevo, kůra stromů, pupeny a mladé výhonky.
Upozornění: Oříšky nabízejte pouze takové, které lze snadno rozlousknout. Papoušek si pak může sám jádro vyloupnout ze skořápky. Nikdy nedáváme solené oříšky! Pozor na burské oříšky, bývají často napadeny plísní.
Střední papoušci:
Malá slunečnicová semínka, dýňová semínka a semenec, trochu lněného semene, pšenice, ovsa, lesknice, čerstvé dřevo, pupeny a mladé výhonky.
Malí papoušci:
80% nejrůznějšího prosa, palice prosa, lesknice, semenec, mák, čerstvé větve, pupeny a mladé výhonky.
Tip:
Slunečnicová semínka podávejte vždy nevyloupaná. Loupání slupek je pro papouška zaměstnání a nedovolí mu zároveň přejídat se z dlouhé chvíle, a tak přetloustnout.

Kontrolujte kvalitu
Semena, která jsou určena pro papoušky, nesmí být skladována příliš dlouho, aby se neztrácel obsah vitamínů a živin. To není patrné pouhým okem, a tak to ověřujeme testem s naklíčením.
Jak poznáme zkažené zrní:
 - Hniloba: zahnívající zrna páchnou, zdravá zrna jsou bez zápachu.
 - Plíseň: je zřetelný bělošedý povlak. Pozor, každá plíseň působí smrtelné onemocnění.
 - Žluklá olejnatá semena: bohužel nelze rozeznat pouhým okem. Je nutné ochutnat každou zakoupenou porci. Pokud chutná žlukle, je zkažená a nebezpečná.
 - Jedovatý námel: prohlédnout obilná semena, zda neobsahují námel. Námel je černý a je trojhranný.
 - Zašpiněná zrna: zrna a olejová semena nesmí být špinavá ani poškozená. Špína obsahuje choroboplodné zárodky, poškození znamená snížení kvality.
Správné skladování:
Kdo chová jen jednoho nebo dva papoušky, kupuje balíček směsi zrní na několik týdnů. Musí je po celou dobu udržovat v suchu, ve tmě a ve větraném prostředí. Nejlépe je zavěsit směs do látkového pytlíku. V žádném případě nikoliv do uzavřené láhve, plechové nebo plastikové dózy.

Sběr divokých rostlin
Semena, květy a listy rostlin jsou velmi hodnotnou lahůdkou a jsou i zaměstnáním pro papouška, který si semena vyloupává ze slupek.
Semena trav:
Lipnice roční (Poa annua), lipnice luční (Poa pratensis), lipnice širokolistá (Poa chaixii), jílek vytrvalý (Lolium perene), medyňek vlnatý (Holcus lanatus).
Květy a semena:
Ptačinec (Stellaria media), šťovík (Rumex acetosa), pampeliška lékařská (Taraxacum officinale), kokoška pastuší tobolka (Capsella bursapastoris).
Rdesnovité a proso:
Ježatka kuří noha (Panicum crus-galli), rosička krvavá (Panicum sanguinale), bér zelený (Setaria viridis), proso seté (Panicum milaceum), truskavec ptačí (Polygonum aviculare).
Bobule a plody:
Plody jeřabin, šípků a hloh. Papoušci mají rádi angrešt. Plody je možné si zčásti zamrazit na zimu.
Upozornění:
Ptačinec a jiné zelené krmení je možné pěstovat po celý rok za oknem v květináči. Různé klasy rostlin můžete zamrazit a udělat si tak zásoby na zimu.
Pozor:
Rostliny nesbírejte u silnice a na okrajích polí. Rostliny jsou buď otráveny výfukovými plyny, nebo i ochrannými postřiky. Všechny rostliny, které nasbíráte, musíte ještě před zkrmením opláchnout vlažnou vodou a osušit.

Ovoce a zelenina:
Když budete dávat vašemu papouškovi každý den čerstvé ovoce a zeleninu, zůstane zdravý, nebude obézní a zachová si pěkné peří.
Syrová zelenina:
Pro svůj obsah karotenu je velmi důležitá mrkev, kterou dáváme celoročně, zelený hrášek i lusky, kousky kukuřičných klasů nebo vyloupaná zrna, listy mangoldu, listy špenátu, na drobné kousky nakrájené listy hlávkového salátu, čínské zelí, petržel, dýně, drobné cibulky, rajčata, výhonky celeru, paprikový lusk nebo vodnice.
Ovoce:
Čerství ananas, meruňky, jablka, banány, hrušky, ostružiny, maliny, čerstvé datle, čerstvé fíky, oloupané kiwi, oloupané mango, mandarinky, pomeranče, melouny, broskve, hroznové víno, papaja.

Voda k pití:
Čerstvá pitná voda, pokud možno bez nečistot, by měla být stále k dispozici. Některé druhy vyžadují tekoucí vodu, která by prýštila slabým proudem. Potřebují i dost prostoru k tomu, aby si v ní máčeli hlavu. Pro takové papoušky není vhodná miska na vodu s krytou stříškou.