Jak poznat mládě

12.02.2012 12:56

Než se s Vámi podělíme o několik vlastních zkušeností, jak nenalétnout prodejci nebo překupníkovi těchto vzácných a naprosto inteligentních a ojedinělých tvorů světa, dovolte, abychom Vás upozornili, že nekupujete nějakou věc, hračku nebo něco podobného. Řeč je o právoplatném členu Vaší domácnosti, který se stane jejím miláčkem a středem pozornosti. Vážíme si práce všech opravdových chovatelů, kteří tomu obětují vše. Bohužel jsou i lidé, kteří to dělají jen a jen pro peníze a když si oťuknou Vaše znalosti nebo respektive Vaše neznalosti tak je s Vámi konec. Bohužel mluvíme z vlastní zkušenosti. Proto přijměte prosím několik rad a doporučení.

1.Oční duhovka je šedočerná

Mládě žaka            Starší jedinec

2. Ocasní pera jsou na konci černá

Mládě žaka            Starší jedinec

3. Spodní krovky ocasní mají šedý nádech

4. Ochočeného papouška poznáte na první pohled. Papoušek Vám nebo prodávajícímu tzv. přeťape na ruku. Pokud je Vám nabízena "azbestová rukavice" a papoušek začne křičet sotva Vás uvidí, pak se v žádném případě nejedná o ochočeného jedince.

5. Zde bych Vás upozornil na rčení "Důvěřuj, ale prověřuj". Než za Vašeho nového člena domácnosti zaplatíte finanční hotovost, zkontrolujte si údaje v registračním listu v jednotlivých sekcích, kterých je celkem 20, jestli je vše tak jak Vám sdělil prodávající. Nenechte se zmást slovy ze strany prodávajícího, že je vše v pořádku stačí jen podepsat. Opravdovému chovateli, který Vám prodává papouška s nejlepším vědomím a svědomím už na nějaké té minutě nezáleží. Nehledě na to, že takový opravdový chovatel má papoušků většinou víc a je tedy na Vás, kterého papouška si vyberete a můžeme Vám z vlastní zkušenosti říct, že to není jednoduché si vybrat toho "JEDNOHO". Pokud jsou to ručně dokrmovaná 3 měsíční mláďátka tak si sebou neberte moc peněz, protože je jinak všechny utratíte. Budete je totiž chtít koupit všechny !!!

6. Registrační list
Takto vypadal registrační list před vstupem do EU

kliknutím zvětši kliknutím zvětši
 

Pro Vás je nejdůležitější ze všech kolonek kolonka číslo 10. a to je Původ. Zde si ověřte slova prodávajícího. Na každém registračním listě jsou dole uvedené vysvětlivky co daná zkratka znamená, takže si to nemusíte nikam psát a ani dokonce pamatovat.

Takže v kolonce 10 se požívají tyto zkratky:

W - z volné přírody
C - živočich odchovaný v zajetí ( F2 generace a vyšší )
F - živočich narozený v zajetí z rodičů z volné přírody ( F1 generace )
R - živočich z řízeného chovu v přírodě
A - rostlina vypěstovaná člověkem
P - exemplář získaný před 1.6.1992(vstup v platnost z.č. 114/1992
I - státem odebraný(zabavený) exemplář
U - neznámý původ (třeba blíže specifikovat)