Nemoci

 

Každý papoušek může i přesto, že se o něj bedlivě staráte onemocnět, tady jsou vypsané některé nemoci, myslím, že by bylo dobré, pokud máš papouška aby sis to přečetl/a.

 

Vyškubávání peří

           Nejběžnějším příznakem toho, že něco není v pořádku, je u ptáků vyškubávání pěří, a to obvykle na krku a na hrudi. Nějčastější příčinou onemocnění bývá: - papoušek se nudí
- osamělý
- dostává nedostatečná nebo špatná výživu
- nějaká kožní choroba
- bolest (způsobená vnitřní nemocí)
- infekce (například Garia)
- paraziti
- (špatně provedené) přistřižení křídel Vyškubávání pěří můžeme zabránit pomocí různých sprejů, ale rozhodně se nejdřív bychom měli zjistit příčinu. Pokud není příčina vyškubávání okamžitě zřejmá, navštivte svého veterináře. Jako amatér jen těžko poznáte infekci. Dlouhé čekání se vám nemusí vyplatit, protože pták by se mohl oškubat až do krve. Infekce Gardia má ještě další příznaky, jako je hubnutí, nechutenství, průjem a zrohovatění kůže. Ačkoli může být tato infekce dosti úporná, lze ji poměrně dobře léčit.

 

Vnější paraziti a červi

           Vnější paraziti, jako jsou roztoči a čmelíci, napadají kůži a peří. Papoušek napadený těmito škůdci se silně škrábe, protože jej svědí celé tělo. Pták je neklidný, občas méně jí. Ačkoli jsou prostředky proti vnějším parazitům volně prodejné, poraďte se raději s vaším veterinářem, abyste měli jistotu, že papouška léčíte správně.Červi se častěji vyskytují u dovezených ptáků a u ptáků, kteří žijí ve voliérách. Mezi příznaky patří hlenovitá stolice, ubývání váhy a nadměrný příjem vody. Odčervení je nutné. Pokud byste červy nechali nekontrolovaně množit, mohl by papoušek zemřít.

 

Ptačí pseudomor

           Tato nemoc může mít velice rozmanité příznaky. K nejběžnějším patří problémy s dýcháním a vodnatý průjem. Choroba se také někdy projevuje nachlazením a místním ochrnutím. Ptáci jsou neteční, málo žerou nebo nežerou vůbec a někdy mají potíže s udržením rovnováhy. Vir, který tuto nemoc způsobuje, se váže na červené krvinky, takže se velice rychle rozšíří do celého těla. Papoušek nakažený touto chorobou uhyne obvyhle do 6-9 dnů poté, co se objevili první příznaky. Lék na tuto nemoc ještě nebyl vynalezen a jen laboratorní vyšetření uhynulého ptáka může prokázat, že se skutečně jednalo o pseudomor. dnešní době proti této chorobě existuje očkování, to je však účinné jen pár měsíců, takže se provádí jen v době epidemií.

 

Virus pacheco(PDV)

           Tento silně nakažlivý vir, který se poprvé objevil v Brazílii, napadá hlavně játra, nervové ústrojí, kůži a lymfatickou tkáň. Přítomnost viru se projevuje zvracením, průjmem (žlutozelenou stolicí), nervovými poruchami (ztrátou rovnováhy), ztrátou chuti k jídlu a depresí. Inkubační doba je 3-14 dnů. Nemoc je velice nakažlivá. Pokud by se mezi zdravé ptáky dostal nakžený jedinec, pravděpodobně by všichni zemřeli během relativně krátké doby. Existuje sice očkování, ale očkovací látka má závažné vedlejší účinky. Nemocného ptáka je proto nutné okamžitě oddělit.

 

PPDS (Neuropatické rozšíření žlaznatého žaludku)

           Tato velice nakažlivá nemoc, u níž není známo, zda je způsobena virem, napadá trávicí ústrojí. S postupem nemoci pták tráví stále méně semínek, takže mu začínají chybět živiny. Důsledkem je smrt. Choroba se vyskytuje v každém věku. Trus nemocných papoušků obsahuje viditelně nestrávená semena. Zatím nelze na základě vzorku krve určit, zda se jedná právě o tuto chorobu, a také neexistuje očkování. tato nemoc je bohužel nevyléčitelná. Pokud veterinář zjistí, že papoušek trpí PPDS, může mu chovatel prodloužit život podáváním měkkého a snadno stravitelného krmiva, jako jsou změkčené granule, vařená zelenina a měkké ovoce. Ze života nemocného papouška je třeba vyloučit stres a zvíře musí být v karanténě.

 

Polyomavirus

           Tento vir se často vyskytuje u mladých ptáků a papoušek šedý je na něj zvláště citlivý. Nemoc se většinou projeví v prvních sedmi týdnech života. Mládě je pokryto modrými skvrnami (podkožní krvácení), špatně žere a navyprazdňuje se mu dobře vole. Pokud mládě infekci přežije, je doživotním přenašečem a může nakazit další papoušky. Zjištění polyomaviru lze provést z testu DNA na základě vzorku krve nebo po uhynutí pitvou. Nemoc se šíří šupinkami kůže, prachem z peří a trusem nakažených ptáků, někdy dokonce vejcem. nakažený dospělý papoušek má po několik týdnů pozitivní test, ale později může být test negativní. Odborný výzkum ohledně tohoto viru se provádí ve spojených státech amerických, kde si lze koupit drahé očkování.

 

Sněť zobáku a peří (PBFD)

           PBFD je nejvíce obávaná a zároveň velice nakažlivá nemoc. Je zbůsobena virem, Který patří do stejné skupiny jako viry, které vyvolávají slintavku a kulhavku. Vir napadá ptačí imunitní systém, takže se mu někdy říká ptačí AIDS. Poprvé se objevil u papoušků kakadu, ale dnes je známo již 40 druhů papouškovitých, které tato nemoc postihuje. Inkubační doba je různá, od několika týdnů do 18 měsíců. Nejčastěji se vir vyskytuje u papoušků šedých, papoušků vlnkovaných - andulek, agapornisů růžohrdlých a kakadu. Agapornisové a elektusové různobarví jsou přenašeči viru. Zdravý papoušek starší dvou let často nákazu tímto virem přežije (vzhledem k síle imunitního systému), ale navždy zůstane jeho nosičem. Nikdy tedy již PBFD neonemocní, ale může nakazit jiné papoušky. Mladší ptáci na tuto nemoc uhynou, většinou následkem bakteriální infekce. Přenos se děje prostřednictvím prachu z peří. U mláďat se choroba projevuje zvracením, přehnaně lesklým zobákem, ztrácením odchylně vyhlížejících per (s krevními sraženinami v dutině, ztluštěním a zauzlením dutiny na jejím začátku, což vede k vypadnutí pera). Nejspolehlivěji lze nemoc zjistit testem krve, ale může se stát, že se namoc zatím vyskytuje jen v peří, takže test je negativní. Proto je třeba provést testa na PBFD nejméně třikrát, a to vždy po třech měsících. U apoušků se můžeme setkat i s chronickou formou sněti zobáku a peří, kdy pták neuhyne, ale má velké změny v opeření (pera jsou křehká a lámou se), někdy je téměř holý. Dokud pták nemá vážné příznaky, není důvod ukončit mu život. Ani proti této nemoci neexistují léky, i když ve spojených státech se nemoc a její příčiny a následky zkoumají. Je to ovšem velice obtížné, protože se jedná o velmi malý vir, který se navíc vyskytuje v různých virových kmenech.

 

Otrava

           K otravě papouška může dojít následkem požití čistících prostředků nebo ředidel, v takovém případě může pták i zemřít. Nebezpečné je také sežrání jedovaté rostliny, zkaženého krmení, avokáda nebo vdechnutí teflonu. Pokud se domníváte, že papoušek pozřel některou z výše uvedených látek, běžte s ním okamžitě k veterináři.

 

Některé běžně se vyskytující jedovaté rostliny:

- amaryllis (hvězdník)
- azalka
- clematis (plamének)
- dieffenbachie
- hyacint
- kosatec
- vánoční hvězda
- konvalinka
- lobelie
- jmelí
- oměj šalamounek
- narcis
- oleandr
- rododendron
- tabák
- tis